Wing Chun – Chińska Sztuka Samoobrony


Chińska Sztuka Samoobrony Wing Chun zostało stworzone przez kobietę około 300 lat temu, opiera się na szybkości  i zwinności.

W obecnych czasach każdego dnia musimy walczyć z napierającym na nas stresem i umiejętność umysłowego jak i fizycznego odpoczynku ( poprzez ruch ), jest miłą i praktyczną umiejętnością.
Wing Chun Kung Fu jest stylem specyficznym, pozwalającym dzięki unikalnym zasadom na skuteczną samoobronę, bez względu na ogólną sprawność ćwiczącego ( blokowanie i uderzanie, bądź kopnięcie następuje w tym samym czasie ).
Wszystko to wykonujemy pod odpowiednim kątem, co sprawia , że wykorzystujemy siłę przeciwnika przeciwko niemu.
W Wing Chun Kung Fu ćwiczymy podstawy – czyli kopnięcia i uderzenia w powietrze, formy, różne układy dwójkowe a następnie różne ćwiczenia walki w ochraniaczach, ćwiczenie nożami motylkowymi i zwykłymi, ćwiczenia pałką , ćwiczenia na drewnianym manekinie, ćwiczenia na workach i wiele innych.
W Wing Chun oprócz specyficznych zasad walki  posiada jeszcze coś innego, techniki są ułożone w taki sposób, że wykonywane przez ćwiczącego sprawiają autentyczną przyjemność.
Piszę te słowa na podstawie praktycznej znajomości tematu: od 40 lat zajmuję się sztukami walki ( karate kyokushin i Shotokan, Aikido przez 6 lat,  Wing Chun 34 lata), od 30 lat prowadzę zajęcia Wing Chun Kung Fu.Są to zajęcia z dorosłymi, młodzieżą , dziećmi a także seniorami ( 60-70 lat), ćwiczą zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Gościliśmy w Kędzierzynie największych mistrzów tego stylu, przede wszystkim mistrza stylu Williama Cheung          ( ucznia Yip Man).
Mając 10 lat mistrz Cheung wstąpił do szkoły Wing Chun w Hongkongu prowadzonej przez mistrza Yip Man.
W wieku 14 lat dostąpił zaszczytu bycia jego osobistym uczniem, ćwicząc przez 4 lata pod opieką Yip Man.
Mając 18 lat zwycięża w jednym z turniejów w Hongkongu.W 1959 roku mając 19 lat wyjeżdża do Australii gdzie podejmuje studia w dwóch kierunkach i kończy je, jednocześnie cały czas trenując do 10 godzin dziennie. Po śmierci mistrza Yip w 1974r. zaczyna nauczać Wing Chun w Australii.Pod koniec lat 70 tych był instruktorem samoobrony amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Japonii. w 1983 r. został wybrany przez magazyn o sztukach walki „Black Belt”, – „Człowiekiem Roku” wśród zawodników i trenerów Sztuk Walki. W tym czasie ustanowił rekord szybkości uderzeń, który wynosił 8,3 uderzenia na sekundę. Próba odbyła się na Uniwersytecie Harward w Bostonie. Wydał wiele książek, kaset, płyt dvd na temat wing chun.Mieszkając jeszcze w Hogkongu był pierwszym nauczycielem wing chun Bruca Lee. Grandmaster William Cheung który ma 76 lat  nadal jeździ po świecie i propaguje Wing Chun oraz prowadzi swoją Akademię Wing Chun w Australii.
Kędzierzyn-Koźle 15.01.2017r.